Çekirdek Çeşitleri Nelerdir, Nasıl İsimlendirilir?

Kuruyemiş çeşitleri arasında en sık tüketilen çerez türlerinden biri de çekirdektir. Bir araya gelinen anlarda akşam dizi keyfine, öğlen çay yanına eşlik eden çekirdek, her evin vazgeçilmezleri arasındadır. En keyifli sohbetlere eşlik eden çekirdek, ülkemizde farklı isimlere sahiptir. Günebakan, çiğdem gibi farklı isimleri olsa da kültürümüzde ifade ettiği anlam aynıdır.

Kuruyemiş çeşitleri arasında kültürümüzde de sık tüketime sahip olan çeşitlerden biri olan çekirdeğin farklı türleri bulunmaktadır. Tuzsuz dakota ay çekirdeği, tuzlu dakota ay çekirdeği, tuzlu beyaz ay çekirdeği, tuzsuz beyaz ay çekirdeği, salamura çekirdek gibi çeşitlere sahiptir. Atıştırmalık olarak sunulan ay çekirdeği, farklı çeşitleri ile buluşmalara ortak olmaktadır. Dakota çekirdek ve beyaz çekirdek olarak çeşitlendirilen çekirdek, tuzlu ve tuzsuz seçeneklerde üretilmektedir. En sık tüketilen kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan ay çekirdeği, günün her saati tüketilebilen bir kuruyemiş türüdür. Dakota ay çekirdeği, beyaz ay çekirdeğine göre daha sert kabuk yapısına sahiptir. Her iki tür çekirdek de kavrularak hazırlanır. Dakota tuzsuz çekirdek, kavurma işlemi yapıldıktan sonra sofralarda yerini alır. Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan tuzlu çekirdek çeşitleri için kavurma işlemi gerçekleştirilir.

Kuruyemiş denildiğinde ilk akla gelen çerez olan çekirdek, yüzyıllardır kültürümüzün bir parçası olarak tarihimizde de yer almaktadır. Bereketli topraklarımız sayesinde üretilen ayçiçeğinin meyvesi olan ay çekirdeği tüketimi, kuruyemiş çeşitleri arasında yaygın tüketime sahip olan bir çeşittir.

Çekirdek Tarihi

Kuruyemiş çeşitleri arasında en yaygın ürün olarak bilinen çekirdek, ayçiçeği bitkisinin meyvesidir. Ayçiçeği bitkisinin tarihi M.Ö 3000’li yıllara kadar uzanır. Ayçiçeği bitkisinin adı günebakan olarak da bilinir. Bu tarihlerde Amerika’da yerli kabilelerin yetiştirdiği bir bitki olarak bilinmektedir. Ay çiçeği, içerdiği yağdan dolayı yağ üretiminde kullanılmaktadır. Dünyanın çoğu bölgesinde yetiştirilen ayçiçeği, yağ üretimi ve çekirdeğinden dolayı endüstrileşmiş bir bitkidir. Çekirdek olarak yaygınlaşması, Hint kabileleri tarafından gerçekleşmiştir. Ayçiçeğinin çekirdeği, o dönemlerde ekmek, kek gibi gıdaların içine lezzet vermesi için eklenmiştir. Ayçiçeği, verimli ürün verebilmesi için uygun torağa sahip olmalıdır. Toprak sıcaklığının 10-12 derece arasında olması, verimli ürün için uygun bir sıcaklıktır. Türkiye’de ise ay çekirdeği, kuruyemiş olarak sıkça tüketilen bir atıştırmalıktır. Ayçiçeği bitkisinin büyüdükten sonra toplanan ay çekirdekleri, kurutularak kavurma ve tuzlama işlemleri ile kuruyemiş olarak hazırlanmaktadır.

Tuzsuz Dakota Ay Çekirdeği

Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan dakota çekirdek, ayçiçeğinden elde edilir. Ülkemizde Marmara Bölgesi’nde yetişen ayçiçeklerinden toplanan bir ay çekirdeği türüdür. Siyah kabuklu bir çekirdektir. Kavrularak hazırlanan tuzsuz dakota ay çekirdeği, beyaz çekirdeğe göre daha kısadır. Tuzsuz çekirdek severler için idealdir.

Tuzlu Dakota Ay Çekirdeği

Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan dakota çekirdek, ayçiçeğinden elde edilir. Ülkemizde Marmara Bölgesi’nde yetişen ayçiçeklerinden toplanan bir ay çekirdeği türüdür. Siyah kabuklu bir çekirdektir. Kavrularak ve tuzlanarak hazırlanan tuzlu dakota ay çekirdeği, beyaz çekirdeğe göre daha kısadır. Tuzlu çekirdek severler için idealdir.

Tuzsuz Beyaz Ay Çekirdeği

Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan beyaz ay çekirdeği, ayçiçeğinden elde edilir. Ülkemizde Marmara Bölgesi’nde yetişen ayçiçeklerinden toplanan bir ay çekirdeği türüdür. Beyaz kabuklu bir çekirdektir. Kavrularak hazırlanan tuzsuz beyaz ay çekirdeği, dakota çekirdeğe göre daha uzundur. Tuzsuz çekirdek severler için idealdir.

Tuzlu Beyaz Ay Çekirdeği

Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan beyaz ay çekirdeği, ayçiçeğinden elde edilir. Ülkemizde Marmara Bölgesi’nde yetişen ayçiçeklerinden toplanan bir ay çekirdeği türüdür. Beyaz kabuklu bir çekirdektir. Kavrularak ve tuzlanarak hazırlanan tuzlu beyaz ay çekirdeği, dakota çekirdeğe göre daha uzundur. Tuzlu çekirdek severler için idealdir.