Dünyanın En Sağlıklı Besinini Badem Seçildi

Beslenme alışkanlıklarımız, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için büyük bir öneme sahiptir. Doğru besinleri seçmek, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılamamızı sağlar. Pek çok besin arasından dünyanın en sağlıklı besini olarak kabul edilen bir süper gıdadan biri olan badem Koreli bilim adamları tarafından 1000 gıda maddesi arasından en yüksek puanı alarak birinci seçildi.

Badem, sadece lezzetli bir atıştırmalık değil, aynı zamanda besleyici değeri ve sağlık faydalarıyla da öne çıkan bir besindir. Bunu kanıtlayabilmek için dünyanın dört bir yanında yaşayan insanların tükettiği bin besini inceledi. Koreli bilim adamlarının yürüttüğü araştırmada dünya üzerinde farklı yerlerde, farklı kültürde yaşayan insanların en fazla tükettikleri 1000 gıda maddesini arasında badem en yüksek besin puanını alarak birinci seçildi.

Sonuçları PLos One isimli bir bilim dergisinde yayımlandı. Araştırma sonuçlarına göre dünyanın en sağlıklı yiyeceğinin badem olduğu ortaya kondu. Mucize besin olarak adlandırılan badem içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlıklı yaşam için en önemli gıdalar arasında olduğunu kanıtladı.

Araştırma sonuçlarında 97 besin puanı ile badem, 85 besin puanı ile Chia tohumu, 84 besin puanı ile kabak çekirdeği, 78 besin puanı ile pazı, 58 besin puanı ile ceviz, 50 besin puanı ile kuru erik, 49 besin puanı ile incir olarak değerlendirildi.

Badem, kabak çekirdeği, ceviz gibi çeşitli kuruyemişler, vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar açısından zengin olmalarıyla bilinirler. Bu besinler, kalp sağlığını destekler, beyin fonksiyonlarını geliştirir, enerji seviyelerini artırır ve birçok sağlık sorununa karşı koruma sağlarlar. Atıştırmalık olarak tercih ettiğinizde hem lezzetli bir seçenek sunarlar hem de sağlığınızı desteklerler. Kuruyemişlerin porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir. Aşırı tüketim kilo almaya ve obeziteye neden olabilir. Günlük tüketim miktarı, 20-30 gram olarak önerilmektedir.

Badem, kabak çekirdeği, ceviz, erik kurusu ve kuru incir ürünlerini Ufresh web sitesinden ve mağazalarından bulabilirsiniz.