En Çok Sevilen Kuruyemiş Çeşitleri: Çiğ Badem Nedir, Nasıl Yetişir?

Kuruyemiş çeşitleri hepimizin tüketmeyi tercih ettiği, oldukça severek kendi zevkimize uygun olan lezzetleri evimizde bulundurduğumuz atıştırmalıklardır. Kendi zevkimize uygun olanları bulmalıyız çünkü kuruyemiş dünyası oldukça geniştir ve birçok çeşidi barındırmaktadır. Tuzlusundan tatlısına, çiğ olanından kavrulmuşuna bizlere günlük akışımızda eşlik edebilecek lezzetler oldukça çeşitlidir. Bu çeşitler arasında adını daha sık duyduklarımız, en çok bildiklerimiz fındık, fıstık, badem, çekirdek, leblebi olarak söylenebilir. Bunların kavrulmuş çeşitleri ve soslu çeşitleri ön plandayken bir de çiğ hallerinin de özellikle günümüzde dikkat çeken çeşitleri vardır. Çiğ badem de bunlardan biridir. Çiğ badem, badem içinin kavrulmamış bir şekilde ve yenebilir bir durumda olan halidir. Yenebilir olması önemli bir bilgidir çünkü badem ağacı, ılıman iklim şartlarının hakim olduğu bölgelerde yetişebilen ve birden çok çeşidi bulunan bir ağaç türüdür. Çiğ yenmesi çok da mümkün olmayan türleri de vardır. Badem ağacı, Akdeniz Bölgesi’nde, Lübnan, Suriye, İsrail, Ürdün gibi bölgelerde yetişmeyi seven bir bitkidir. Soğuk hava şartlarına uyum sağlayamaz ve çiçek açtıktan sonra soğuğa maruz kalırsa meyve veremez. Badem meyvesinin ağaçtan toplanma gibi bir zahmeti de yoktur. Ağaçtan düşen kabuklu bademi yerden toplamak gerekmektedir. Badem yetiştirilme ve kültüre alınmadan önce kavrulma işlemi ile ancak tüketilebiliyordu. Çünkü toksik maddelerden kurtulabilmenin en iyi yolu kavurma işlemiydi.

 

Çiğ Badem Nasıl Tercih Edebilir? Çiğ Badem İçeren Tarifler

Çiğ badem gibi hepimizin severek tükettiği ve çerez tabaklarından eksik etmediği bir kuruyemiş çeşidinin sade bir şekilde tüketilmesinin dışında başka tatlarla olan uyumu da ön plana çıkmaktadır. Kültürümüzün eski lezzetlerinden helvanın içerisinde ya da şerbetli tatlıların içerisinde kullanılması tercih edilebilen bir lezzettir. Farklı farklı kuruyemiş çeşidini içerisinde barından bir tatlı olarak aşurenin tarifinde de oldukça lezzetli bir katkısı vardır. Çiğ badem, kırıklı bir forma getirilerek de bütün bir şekilde kullanarak da birçok farklı lezzetle buluşmasını ve güzel bir bütünlük oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Daha yakın bir zamanda günlük yemek alışkanlıklarımıza dahil olan halini ise granolada bulabiliriz. Yine yakın dönem popüler tatlılarından cheesecake tariflerinde tabanı için çiğ badem kullanılması oldukça popülerdir. Yulaf lapasının içerisinde çeşitli meyvelerle kullanılabilen çiğ badem böyle tatlılarla kullanılabilirken tuzlu yemek çeşitleriyle de uyumlu bir buluşma sağlayabilmektedir. Örneğin, çıtır tavuk yemek tariflerinde kırıklı çiğ bademin tavukla kızartılması, fırınlanması farklı lezzet avcıları için göze çarpan bir tat sunmaktadır. Vegan beslenmeyi tercih edenler için ise çiğ badem tam bir vazgeçilmezdir. Hayvansal hiçbir gıdayı tüketmeyi tercih etmeyenler için badem sütü ve badem yağı hem lezzetli hem de kullanışlı bir alternatiftir. Çiğ badem için aynı zamanda yağı da birçok yerde kullanılabilir. Çok küçük bir miktarının bazı kullanımlarda lezzet bakımından çok farklı sonuçlar çıkarması ile çiğ badem yağı yine sıklıkla kullanılır.

 

Çiğ Bademin Besin Değerleri

Çiğ bademin içerisinde 100 gramı 598 kalori olup; 54,1 gram yağ bulunmaktadır. Çiğ badem içerisindeki bu yağların 12,4 gramı doymuş yağ, 21 gramı çoklu doymamış yağ ve 25,7 gramı tekli doymamış yağdır. 18,7 gram protein, 37 gram karbonhidrat, 15,2 gram diyet lifi ve 2,3 gram şeker barındırır. Çiğ badem kolesterol içermez. Ayrıca 835 miligram potasyum, 250 mg kalsiyum, 376 miligram magnezyum, 4,1 gram demir bulunmaktadır. Çiğ badem 20 IU A vitamini ve 0,7 miligram C vitamini ile zengin bir içeriğe sahiptir.

 

Spor Yapanlar İçin Çiğ Badem

Spor yapanlar için yedikleri besinlerin her bir lokması değerlidir ve günlük programlarına, günlük diyet listelerine göre tüketmeye özen gösterilmelidir. Çünkü hedefledikleri kas gelişimine destek olabilecek besinlere günlük akışlarında yer vermeleri gerekmektedir. Kuruyemiş çeşitleri genel olarak spor yapanların birinci atıştırmalık tercihleri arasında yer almaktadır. Çiğ badem de bünyesinde barındırdığı besin değerleri ile spor yapanların en çok tercih ettiği kuruyemiş çeşitleri arasındadır. Çiğ badem içerisinde bulunan lif, yağ, protein ve kalori miktarı ile spor yapan insanların diyet listelerine sıklıkla eklediği bir besindir. Özellikle kavurma işlemi bazı besin değerlerinin azalmasına sebep olabildiği için çoğu besinin çiğ halini tercih eden sporcular çiğ badem içini diğer kuruyemiş çeşitlerine göre daha ön planda tutabilmektedirler.