Kuru Meyveler : Mürdüm Eriği Nedir?

Kuru meyveler ülkemizde oldukça fazla tüketilen bir meyve türüdür. Kuru meyvelerin yapımı ise doğal olarak içerdiği suyun güneşte kurutularak ya da özel kurutucular ile uzaklaştırılması sonucu meydana gelir. Mevsiminin haricinde meyvelere ulaşım imkanı sağlar. Hem kış aylarında hem de yaz aylarında bizlere lezzet açısından alternatif olurlar. Kuru meyvelerin alternatif oluşturması açısından diyet yapanların, kilo almak isteyenlerin, spor yapanların yanlarında bulundurduğu vazgeçilmez bir meyve türüdür. Birçok meyve kurutularak kuru meyve haline getirilebilir. Bunlardan biri ise mürdüm eriğidir. Mürdüm eriği özellikle sonbahar aylarında bir vazgeçilmezdir.

 

Mürdüm Eriği Nedir?

 

Gülgiller familyası içerisinde birbirinden farklı ve lezzetli çeşitlere sahip olan bir meyve türü eriktir. Erik genel olarak yaz ayı ile anılan bir meyve türüdür. Yazın gelişini simgeler. Ancak mürdüm eriği genel olarak yazın bitimine doğru marketlerde, pazarlarda yerini alır. Mürdüm eriği halk arasında kara erik ya da bardak eriği şeklinde de adlandırılmaktadır. Diğer erik çeşitlerine göre hem boyut hem de lezzet açısından farklıdır. Daha iri ve tatlıdır. Mürdüm eriği daha sulu bir eriktir. Taze halinde mor renginde olan bir erik türüdür. Olgunlaştıkça rengi sararmaya başlar. Aynı zamanda olgunlaşma döneminde gittikçe yumuşar ve daha da tatlı bir hale gelir. Mürdüm eriği olgunlaştıkça saklama süresi daha da kısalır.

 

Vaktinde toplanan mürdüm eriği geleneksel yollar ile kurutularak sofralarınıza Ufresh aracılığı ile ulaştırılmakta. Kaliteli ve lezzetli kuru meyve çeşitlerini incelemek için tıklayabilirsiniz.

 

 

Sofralarınızdaki Lezzet: Mürdüm Eriği

 

Muhteşem lezzeti ile mürdüm eriği vazgeçilmezdir. Oldukça lezzetli olan meyvelerden biri olan mürdüm eriği birçok lezzet ve tarife yakışmaktadır. Sofralarınızda birçok lezzetle birlikte karşınıza çıkabilir. Özellikle mürdüm eriği suyu herkesin seveceği bir içecektir. Mürdüm eriğinin suyunu hazırlamak ise çok basittir. Yaklaşık 1 kilogram olan mürdüm eriğini 2 litre su ve istediğiniz kadar şeker ile kaynatıp sonrasında süzmeniz yeterli olacaktır. Böylece lezzetli bir içecek ortaya çıkarabilirsiniz. Mürdüm eriği kurusunu ise genellikle pilavlarda, zeytinyağlı dolmalarda ve kompostolarda kullanabilirsiniz. Mürdüm eriği kurusu kek, tatlı ve aşurelerde de sıkça kullanılan bir kuru meyve çeşididir. Geleneksel yöntemlerle hazırlanan mürdüm eriği kurusu birçok lezzete yakışmaktadır.

 

Vaktinde toplanan mürdüm eriği ve onun eşsiz lezzeti Ufresh ile sofralarınıza uzanıyor. Kaliteli ve lezzetli kuru meyve çeşitleri Ufresh farkı ile satın alabilirsiniz.

 

Mürdüm Eriği Kurusu Kaç Kaloridir?

 

250 gram mürdüm eriği kurusu paketi yaklaşık olarak 135 kaloridir.

Ufresh kaliteli kuruyemişin adresidir. Ufresh kalite ve güvencesiyle lezzetli mürdüm eriğini 250g paket, 500g paket ve 1000g paket seçenekleri ile sofralarınıza ulaştırıyoruz.

 

Mürdüm Eriği Kurusunun Besin Değerleri Nelerdir?

 

Mürdüm eriğinin 100 gramı 54 kaloridir. İçerisinde 0,5 gram yağ bulunur. 3,1 gram protein, 79 gram karbonhidrat, 3,7 gram diyet lifi ve 59 gram şeker bulunur. Mürdüm eriği kolesterol ve çoklu doymamış yağ içermemektedir. 50 mg kalsiyum, 32 miligram magnezyum, 1,9 gram demir bulunmaktadır. Mürdüm eriği kurusu oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

 

Mürdüm Eriği Kurusu Faydalı Mı?

 

Mürdüm eriği kurusu hakkında birçok klinik çalışma ve bilimsel sonuçlar doğrultusunda elde edilen bulgular olsa da Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında Mürdüm eriği kurusunun faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

 

Ufresh ile sohbetleriniz eşsiz ve doğal lezzetler ile buluşsun. Ufresh sofralarınıza en lezzetli kuru meyveleri ulaştırmakta. En güncel mürdüm eriği kurusu fiyatlarına bakmak için tıklayın.