Ufresh Güvencesi ile Coğrafi İşaretli Ürün Malatya Kayısı

Kayısı, Türkiye’de üretilen en meşhur meyvelerin arasındadır. Üretiminin en yaygın olduğu coğrafya olan Malatya bölgesi, Kayısı için en lezzetli ve en bereketli topraklar olarak ün yapmıştır.  Gıda ürünleri satın alırken en çok dikkat edilmesi gereken bilgilerin arasında da menşei gelir. Toprak mahsullerinin uygun iklimde, uygun koşullarda ve doğal lezzeti ile yetiştirilmesi tüketicinin tercih sebeplerini oluşturmaktadır.

Ufresh, müşterilerinin hassasiyetini gözeterek ürünlerinin menşei bilgilerini tescilli bir şekilde müşterilerine takdim etmektedir.

Ufresh Malatya Kuru Kayısı, Çoğrafi İşaret tescili ile Malatya’nın meşhur ve verimli topraklarından elde edilen Kayısıların özel tekniklerle kurutulması ile üretilmiştir.

Çoğrafi İşaretli Ürün nedir?

Coğrafi işaret, benzerlerinden farklılaşmış olan yöresinden, dalından veya toprağından elde edilen mahsul için kullanılan bir tescil belgesidir. Türk Patent ve Marka Kurumu’na göre tüketicilere ürünün kaynağı ve üretim coğrafyası arasında bağı kuran belgedir.

Ürünün bir yer ile özdeşleşmesi, “Menşe” bilgisi gıda ürünleri için önemlidir. Aydın Zeytinyağı, Aydın İnciri, Malatya Kayısı ve Antep Fıstığı gibi sevdiğimiz bir gıdanın ideal yetiştiği yöreden olması, alacağımız lezzetin yanında ürüne olan güvenimizi de arttırır. Bunun belirteci olarak kullanılan Coğrafi İşaretli ürün etiketi, tüketiciye ürünün yöresinin güvencesini tanır.

Kayısı nerede yetişir?

Kayısı nerede yetişir sorusuna tarihi kaynaklar, Türkiye, Orta Asya ve Batı Çin’i de dahil eden geniş bir coğrafya sunmaktadır. Kayısı coğrafi olarak çok geniş bölgelere yayılmış olsa da, Dünya’da en çok Kayısı üreten ülke Türkiye’dir. Türkiye’nin en meşhur Kayısı üretimi ise Malatya ilinde gerçekleşmektedir.

Dünya Kuru Kayısı üretiminin %80’i aşkın miktarı Malatya’dan karşılanmaktadır. Malatya Kayısısı Dünyaca ün yapmış lezzetlerimiz arasındadır.

Bu eşsiz lezzete, Dünya çapında isim yapmış Malatya topraklarından ulaşmak için Ufresh Malatya Kayısı siparişini web sitemiz üzerinden oluşturabilir. Sofralarınıza güvenle lezzet taşıyabilirsiniz.